8 Temmuz 2016 Cuma

Saks Mavisini Hangi Renk ile Kullanmalıyım?


Evet. Herkese yeniden merhaba.

Ara ara yorumlarda, mailde ya da instagramdan dm ile kombin soruları alıyorum.

En sık sorulan sorulara tek tek yanıt vermektense toplu yanıt vermenin daha iyi olacağına karar verdim. Böylece fotoğraflarla örneklendirme imkanım da olmuş oldu.


Başlıktan da belli olduğu üzere en sık sorulan sorular "Saks mavisi tuniğim var ne renk örtmeliyim, saks mavisi şal aldım ne giymeliyim" vb sorular.


Kuvvetli bir renk olduğu için akla ilk gelen siyah, lacivert ve beyaz tonları. Bu renkler ile saks mavisi parçanızı ön plana çıkarmış ve gözü de yormamış olursunuz. Bunlar riski olmayan, garanti renk seçimlerinden.


Özellikle yazın tek parça giymek görüntüyü basitleştiriyor. Kışın olan kalın dokulu, kaliteli kumaşlardan yoksun olduğumuz için giydiğiniz tek parça tunik, elbise veya gömleğinizi bol aksesuar kullanarak zenginleştirin. Bileklikler, saat, çoklu yüzükler ve güneş gözlüğü bu konuda size yardımcı olacaktır.


İster saks ister elektrik mavisi diyin mavinin bu tonu başka bir renge ihtiyaç duymayacak kadar güzel. Ama gel gör ki elimiz sürekli aynı parçaya gidince, onu tek renk ile kullanmak bir süre sonra sıkıcı bir hal alıyor.


Hep aynı renkle kullanmak aynı şeyi giyiyor hissi verirken farklı renkler denemek her gün yeni bir parça giydiğiniz izlenimi veriyor.

O nedenle renkleri denemekten korkmayın. Ummayacağınız renkler beraberken mükemmel uyumlu görünebilir. Daha önce -muhtemelen okuduğunuz- bu yazımda yazdığım gibi çoğu renk birbiriyle uyum içindedir. Önemli olan doğru tonu bulmanız.


Beyaz ve siyahtan sonra akla ilk gelen renk, kırmızı. İki rengin uyumu tartışılmaz. Ama başörtülü olunca işin içinde Örümcek Adam gibi görünme riski var :///

Sokak stilinde bol bol tercih edilen mavi ve morun bu tonu beraberken uyumlu olması şaşırtan ikililerden. Sıradışı ve güzel.
Sol üstteki eteğin renklerine vuruldum. İki rengin beraber ne kadar güzel durduğunun başlıca kanıtı bu etek olabilir.

Yeşil ile bu mavinin uyumunu çok sevsem de kocaman bir "mavi-yeşil light paketi" gibi görünmekten korkuyorum açıkçası. Dengeli bir şekilde kullanmak lazım.

Yaz mevsiminde renkli görünmekten hoşlanıyorsanız, saks mavisini turuncu ile de deneyebilirsiniz. Böyle renkleri büyük parçalarda kullanmaktan korkuyorsanız, küçük turuncu bir çanta veya turuncu bileklikler veya turuncu ipli bir sandalet kullanarak ufak renk atışları yapabilirsiniz.


Renk denemekten korkanlar ise daha açık mavi tonları veya "tavus kuşu renkleri" denilen su yeşili ve saks renklerini kullanabilirler.
Böyle baskın renklerle vintage gibi duran kahverengi deri aksesuarlar kullanmayı seviyorum. Rengi yumuşatıyor ve modernliğini kırıyor. 


Sevdiğim aksesuar seçeneklerinden biri de metalik aksesuarlar. Özellikle gold aksesuarlar rengi tamamlıyor.


Şimdilik benden bu kadar. Her birini denemeniz dileğiyle.. XOXO :))