14 Şubat 2016 Pazar

Sokak Modası: PonponlarHerkese merhaba.Daha dün yeni bir yazı yazmıştım kiiiiii, kış geçmeden, havalar ısınmadan kullanmaktan çok memnun kalacağınız, çantalarınızın vazgeçilmez aksesuarı olacak ponponlar hakkında da yazmak istedim.Fendi Fall 2014 RTW


Ponponlar ilk olarak Spring 2015 RTW Fendi defilesinde dikkatleri çekti. Karşımıza suratsız bagbug'lar olarak çıktılar. Bu bagbug'lardan bir tanesi ise aslında bir önceki kış koleksiyonunda Cara'nın elinde podyuma çıkan minik ve tüylü Karl Lagerfeld figürüydü.

Fendi Spring 2015 RTW

Street Style'larda en çok kullanılan bagbug da bu Lagerfeld minyatürü oldu. Özellikle moda haftalarında Fendi çantalardan çok Chanel'lere takılmış minik Karl'lar gördük.

 

Fendi, bir anda popülerleşen çanta aksesuarlarına yeni koleksiyonlarında da yer verdi. Resort 2016 koleksiyonunda bagbug'lar yerine büyük ponponlar olarak, Pre-Fall 2016 Koleksiyonunda ise tüylü çiçekler olarak karşımıza çıktılar.

Fendi Resort 2016Fendi Pre-Fall 2016
Kendall Jenner

Kendall da ponponları günlük stilinde kullananlardan. Adı geçmişken bu kızın fiziği sinirlerimi bozuyor. Şu yazıyı yazarken bir taraftan tıkınıyor olmasam daha rahat konuşabilirdim gerçi. Böyle yemeğe devam edersem yakında üç Kendall'a eşdeğer olcam.

Neyse konumuza dönelim. Kilo muhabbetine girersem çıkamam aksdjlaks.

Ulyana Sergeenko da koleksiyonunda ponponları kullanan tasarımcılardan. Yalnız Ulyana'nın koleksiyonunda ponponlar aksesuar olmak yerine külaha dondurma ya da gümüş bir balerine etek olmuşlar. Çok tatlılaaaaaar.

Ulyana Sergeenko Fall 2015 Couture


Sürekli kullandığınız için sıkıldığınız çantalarınıza yeni bir soluk getirmek için ideal aksesuarlardan ponponlar. Dokusu kışa uygun olduğu için mevsimi geçmeden bir iki tane alabilirsiniz. Ponpon rengi seçerken mutlaka mevcut çantalarınızı düşünün ve çantalarınızın rengine uyumlu olan tonu bulun.

Çanta ve Ponponlar: Atölye Mimra


Çantanıza uyumlu olan tonu düşündükten sonra da kaban ve şal renklerinizi şöyle bir gözden geçirin. Beğendiğiniz renk ponponu almak yerine gardırobunuza uygun olanı tercih edin.

Ponponlar: Atölye MimraBir sonraki yazıda görüşmek üzereee..

13 Şubat 2016 Cumartesi

Valentino Spring 2016 Couture KoleksiyonuHerkese merhaba.


Taslak olarak kalmış o kadar yazı birikti ki. Hepsine başlamışım ama hiçbirini bitirememişim. İnşallah bunun sonunu getirebilir ve yayınlayabilirim.

Instagram'da Valentino'nun yeni Couture koleksiyonunun detaylarını paylaşırken bunu insta'da paylaşmak yeterli olmaz dedim ve bloga yazmaya karar verdim.


Gelelim Valentino'nun Spring 2016 Couture koleksiyonuna.


Couture kelimesinin anlamını yitirmeye başladığı sezonlar gelip geçerken Valentino hala kelimenin hakkını veren modaevlerinden biri. O nedenle arkasında bu kadar emek ve düşünce varken ben de oturup kısa bir yazı yazabilirim diye düşündüm kajsdkla.


Oldum olası koleksiyonların çıkış noktası olan moodboard'lara ayrı bir merakım vardır. Tasarımcıya ilham veren fotoğraflara bakıp onlardan hangi elbiselerin nasıl ortaya çıktığını düşünmek benim için puzzle parçalarını birleştirmek kadar zevkli.Yukarıdaki moodboard da Valentino'nun koleksiyonunun çıkış noktasını oluşturuyor.

Her ne kadar board'da dansçılar ve özgürce hareket eden bedenleri üzerinde duruluyormuş gibi görünse de esas nokta Isadora Duncan'ın giydiği Mariano Fortuny tasarımlı elbise.


1871 doğumlu Mariano Fortuny, tekstil tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir tasarımcı, mimar, ressam ve aynı zamanda bilim adamıydı.

Kumaş tasarımı için kendi imalathanesini açan Fortuny burada kumaşlar üzerinde yeni teknikler denedi. İstediği rengi ve dokuyu elde edene kadar çalışmayı bırakmayan tasarımcı "Dünyayı değiştiren 50 Elbise" kitabında yer alan ve şu an Metropolitan Sanat Müzesi'nde sergilenen "Delphos" ismini verdiği elbiseleri ortaya çıkardı.Korselerin kullanımının yaygın olduğu dönemde dünyaya gelen sanatçı bu kalıp gibi duruşun aksine Antik Yunan hissini yaşatan, vücudun üzerinden akıp giden Delphos'ları Venedik işi cam boncuklarla süsledi.


Delphos'lar öyle çok sevildi ki 1920'lerde gardırobunda Delphos olmayan kadın kendini eksik hissediyordu. Her ne kadar taklit edilmeye çalışılsa da hiç kimse Mariano Fortuny'nin patentini aldığı tekniği öğrenemedi ve kimse onun kadar ince pliseler yapamadı.


Mariano Fortuny'nin elbiselerine ilham veren Antik Yunan etkisi, Valentino koleksiyonunda da hissediliyordu.Delphos'ların yanı sıra Fortuny kumaş boyama üzerinde de çok çalıştı. İpek, koton, kadife kumaşları kendi tekniği ile boyayan tasarımcı onlara yepyeni bir ruh kazandırdı.


Valentino, Mariano Fortuny'nin izlerini taşıyan Spring 2016 Couture koleksiyonundaki kumaşlar için şu anki Fortuny şirketi ile ortak çalışmış. Ve ortaya yine güzelim bir Valentino koleksiyonu ortaya çıkmış.


Bu fotoğrafla beraber bir koleksiyon analizinin daha sonuna geldik ajksdkla. Fotoğraflarda genelde Fortuny tasarımları sağda Valentino'lar solda. Anlaşılıyor diye altlarına tek tek yazma ihtiyacı hissetmedim.


Hikayesi bol başka koleksiyonlarda görüşmek üzere..