17 Eylül 2014 Çarşamba

Bugün Ne Renk Örtsem?

        Herkese Merhaba.

Not: Yeni yazılardan haberdar olmak için az önce açtığım blogun instagram hesabını burdan takip edebilirsiniz. 

Şurda da kişisel hesabım var.

   Ne zamandır yazmak istediğim ama fırsat bulamadığım bir konu da "Bugün ne renk örtsem?" konusuydu. Ben yazma işini ertelerken bizim malum muhafazakar kadın dergilerimiz (nasıl genellesem bilemedim böyle olduadjkhs) stylingleri ile bende tükenmek bilmeyen bir nöron katliamı yaptıkları için daha fazla dayanamadım.

   Dergilerle alakalı isim vermeden daha sonra tekrar yazacağım ama başlamışken biraz daha yazayım. Dergi çıkarmak için gereken heeeer şeye sahip olabilirsiniz ama doğru düzgün bir moda editörünüz yoksa o zaman o dergi çöp benim için. Saçma sapan stil önerileri görmesem yine sektör yeni gelişiyor falan filan diyerek biraz daha sabredecektim ama en azından insanları yanlış yönlendirmeyin güzel kardeşlerim. Aynı rengin aynı tonundan şal-çanta-ayakkabı üçlüsü görmekten gözlerimden kanlar aktı.

   Şimdilik bu veryansınımı burada kesiyorum. İlerleyen zamanlarda devam edeceğimadjhsdj.

   Not: Anlatımı fotoğraflarla desteklemek için bir takım görseller paylaşacağım. Bu görsellerin çoğu tesettürlü kadınlara ait değil. O nedenle telaşa mahal yok.

   
   Ne diyordum? Evet. "Ne renk örtsem? Desenli mi örtsem yoksa düz mü örtsem? Eşarp mı örtsem şal mı örtsem?" Bunlar tam ne giyeceğimize karar vermişken kafamızı meşgul eden sorular. Ve bu sorulara vereceğimiz cevabı etkileyecek birden fazla faktör var.

   Tesettürlü olmayan bir kadının giyeceği renkleri sınırlandıran en önemli faktör saç rengidir. Mesela kızıl saçlı bir kadın her rengi kolay kolay giyemez. Saç rengi onu kısıtlı bir renk havuzundan giyinmeye zorlar. Başörtülü kadın saç rengi kısıtlaması olmadığı için bu konuda çok büyük avantaja sahiptir. Bugün kızıl, yarın sarışın ondan sonraki gün kumral olabilir. Giydiklerinin rengini saçı belirlemez. (Bırakın giyim konusunda birazcık da bizim avantajımız olsunadjkasjd)   Her zaman en önemli renk yüze en yakın kullanılan parçanın rengidir. Bizde de bu atkı, fular, bluz değil de bütün yüzümüzü çevreleyen şal veya eşarbımız oluyor. Yani o gün nasıl göründüğümüzü belirleyen en önemli faktör ne örttüğümüz. Örneğin aşağıdaki fotoğrafta yüzü vurgulayan unsur eşarp. O nedenle siyah ceketin modeli nasıl gösterdiğinden çok bej eşarbın nasıl gösterdiğine bakıyoruz.   Renk 4 öğeyi içerir.

   Ton, değer, derece ve yoğunluk.

   Önemli olan örttüğümüz rengin tonunun bize yakışmasıdır.


   Doğru renk bizi sağlıklı, genç, dinlenmiş, o tarza ait ve uyumlu hissettirir/yansıtır.

   Peki doğru renge nasıl karar veririz?   Soğuk alt tonu olan renkler mavi, sıcak alt tonu olan renkler ise sarı sever. Bahsettiğim hepimizin bildiği mavi soğuk bir renktir, sarı sıcak bir renktir konusu değil. Sıcak maviler olduğu gibi, soğuk kırmızılar da mevcuttur. İşte bize hangisinin yakışacağı da cilt alt tonumuza bağlıdır.
   Cilt alt tonumuzu belirlemede bize yardımcı olabilecek birden fazla yöntem var. Mesela bileğinizdeki damarlar mavi/mor ise, gümüş kolye altına göre daha çok yakışıyorsa, güneşte bronzlaşmak yerine kızarıyorsanız, yüzünüzün yanına beyaz bir a4 tutunca yüzde gölgelenmeler olmuyorsa siz yüksek ihtimal soğuk alt tona sahipsiniz. Bileğinizdeki damarlar yeşil ise, altın kolye gümüşe göre daha çok yakışıyorsa, güzel bronzlaşıyorsanız, yüzünüzün yanına beyaz bir a4 tutunca yüzünüz yorgun ve lekeli görünüyor ise de yüksek ihtimal sıcak alt tona sahipsiniz. Bu soruların çoğuna aynı cevabı veriyorsanız o gruba aitsiniz demektir. Ama karar vermekte zorlanıyorsanız cilt alt tonunuz nötr de olabilir.

   Mesela karşılaştırılması faydalı olacak iki örnek ekledim. Bir bakışta hangisi sıcak alt tona, hangisi soğuk alt tona sahip görebiliyoruz. Anne Hathaway'in "Ben hiç bronzlaşamıyorum, hemen kızarıyorum yha.S.s" dediğini duyar gibiyimahdjsdjh.

   Bahsettiğim sorulardan oluşan birkaç test var yapıp ne çıkacağını kontrol edebilirsiniz.
   Aldığım kısa eğitim sırasında bu konuları anlatan sevgili hocam (kendisi ülkemizin önemli stil danışmanlarından olur) ister sıcak alt tona ister soğuk alt tona sahip olsun, Türk insanını sıcak alt tonu olan renklerin yorgun, soğuk alt tona sahip olan renklerin ise daha genç ve dinamik gösterdiğini söyledi.   Bu bilgiyi de aldıktan sonra hangi tonların bize yakışıp yakışmadığını bulmanın yine en garanti yolu renkleri tek tek denemek. Yani kendi renk analizimizi kendimiz yapmamız. 

Önünüze alt tonu birbirinden farklı olan şallar koyun. Başınızı örtmeden önce güneş ışığında yüzünüze bakın. Daha sonra şalı boynunuzu da kapatacak şekilde örtün. Göz altlarınız az önceye göre daha koyu, yüzdeki lekeleriniz daha belirgin, siz daha yorgun görünüyorsanız o renk sizin renginiz değil. Örttüğünüz şal kusurlarınızı azaltıyor, göz altlarınızı daha aydınlık, sizi daha genç ve dinamik gösteriyorsa kendinize yakışanı buldunuz demektir.


   Desenli ya da düz renk örtmeye karar vermek de gayet kolay. Eğer o gün önemli bir gün ise söz, nişan, sunum vs var ve siz dikkatlerin yüzünüzde olmasını istiyorsanız desenli şal ve eşarplardan uzak durun. Aynı şekilde neon renklerden de. Ama o gün sunumunuz varsa ve siz bütün gece uyumadıysanız, yorgun görünüyorsanız bunu saklamanın en iyi yolu da yine dikkati yüzünüzden çekecek desenli şal ve eşarplardır.

Veya giydikleriniz o gün size fazla sade gelmiş olabilir. Onları tamamlayacak desenlerde şal/eşarp örterek biraz hareket katabilirsiniz.

   Son zamanların en güzel trendlerinden desenleri yine desenlerle kullanmak. Ama ortaya güzel bir sonuç çıkarmak her yiğidin harcı değil. O nedenle kendinize güvenmiyorsanız başınızda desen kullandığınızda kıyafetlerinizi düz renklerden seçin.

   Size yakışan renkleri buldunuz. Ama ne örteceğinize, giydiklerinize neyin yakışacağına karar veremiyorsanız birkaç formül ile işin içinden çıkabilirsiniz.


     Tesettürlü kadınlara en çok yakışan akımlardan biri de "Color Blocking". Peki farklı renk bloklarını nasıl bir araya getirebiliriz? 

   Bir araya gelen renklerin güzel bir ahenk oluşturduğuna emin olamıyorsanız dergiler, internet siteleri, bloglar, kişisel instagram hesaplarından yardım alarak hangi renklerin hangi tonlarının beraber güzel durduğunu aklınızın bir köşesine not edebilir, bunu bir sonraki seçiminize yansıtabilirsiniz. 

Mesela ben bu yazıyı yazarken bir grafikerin sitesinde paylaştığı renk örneklerine denk geldim. (http://angiesandy.com) Bu tür paylaşımlar bile işinizi görür. Birkaç seferden sonra renkleri başarılı bir şekilde kullanmaya başladığınızı siz de fark edeceksiniz.

   Birden fazla renkli ve küçük desenli bir elbisenin üzerine ne örteceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız ilk önerim desendeki rengin birebir aynı tonunu şalda kullanmamanız. İstisnalar dışında bu sizin silik bir görüntü oluşturmanıza neden olur. (Bu istisnalar desenlerin daha soft renklerde ve büyük şekillerde vs olması olabilir) Desenin içindeki aynı rengin çok daha koyu veya çok daha açık bir tonunu kullanmanız sizin için uygulaması kolay bir çözüm olur. Farklı bir sonuç içinse desenin içindeki renklerin bütününü tamamlayan bambaşka bir renk tercih edebilirsiniz.


   Eğer yaka rengi veya manşet rengi bluz/tunik renginden farklıysa örnekteki gibi yakanın rengini birebir şalınızda kullanmak yerine farklı renkler deneyin (fark belli olacak şekilde aynı rengin farklı tonu da olabilir) ve bırakın yaka veya manşet kendini göstersin.En sık yapılan hata (dergilerimizde dahil) detaylarda ve aksesuarlarda aynı rengin aynı tonunu kullanmak. Ben bu olay karşısında gerçekten deliriyorum. Mesela belirgin olsun diye mint diyelim. Siz lacivert bir takım giyip üzerine mint şal örtüp, mint taşı olan bir kolye takıp elinize de mint bir çanta alırsanız, cümlede geçen her "mint" kadar şıklıktan uzaklaşırsınız. Bu, aksesuarlarda aynı rengi hiç kullanamayız demek mi? Hayır. Aynı rengin tonlarını farklı parçalarda kullanarak (ton sür ton) çok şık olabiliriz. Hazır ton sür ton demişken yani ton üzerine ton, tesettürlü kadınlara en çok giden akımlardan biri de bu. Bu trend üzerinizde ne kadar fazla parça varsa o kadar kendini gösteren bir trend. Eeee çok parçalı giyim de bizim işimiz tabi ajdhkasjds. Çok rahat kullanabilir ve çok şık bir sonuç elde edebilirsiniz.

Ve son olarak görmekten zerre hoşlanmadığım "siyah beyaz çizgili üzerine fuşya örtme" olayına değineceğim. Bunu kim çıkardı bilmiyorum ama stil sahibi biri olmadığı ortada. Fuşya şalınızı çizgili tuniğinizden koparın. Tuniğiniz veya bluzunuz bu eziyeti hak etmiyor. Hatta oldu da siyah beyaz çizgili, yaka ve manşetleri fuşya bir tunik alma gafletine düştüyseniz gardırobunuzu ondan arındırın.

Birbirinin zıttı iki renk bir araya gelmiş ve kontrastların en alasını oluşturmuşken siz yangına körükle gitmek yerine daha sakin renkler kullanın. Eminim sonuç sizi ve çevrenizdekileri fuşyadan daha memnun edecektir.


Aklıma geldiği kadarıyla yazdım. Maalesef bu işin matemateği yok. İnsan güzeli göre göre kendi zevkini eğitiyor. Bir dergide çalışmadığım için böyle örneklerle elimden geleni yapmaya çalıştımadskjdhs. Siz de beni idare edin artık.

 Birbirinin aynı giyinen tesettürlü genç kızlar görmek beni üzüyor. Stil demek aynı zamanda karakter demektir. Bambaşka karakterlere sahipken neden hepimiz bir örnek gezelim?

Daha önce milyon defa yazılmamış şeyler yazayım diye iki gündür kendimi paraladım. Tesettür giyim markalarımız ve butiklerimiz yeni sezonları çıkarabilirse bir yeni sezon tanıtımı yapabilirim. Belki bunu işimi daha da uzatarak vücut tiplerine göre ayırırım.Şimdilik bu kadar. Bir sonraki yazıya kadar kalın sağlıcakla..9 Eylül 2014 Salı

Diğer Yarım Dizi Kıyafetleri 2

      Merhabalar:)   Maalesef taşınma işleri, internet için uygun alt yapı olmaması gibi nedenlerden dolayı hem maillere, hem yorumlara dönemedim. Son iki bölümde Esma'nın giydiklerini de yazamadım. Daha bir süre daha gelmeyi düşünmüyordum ki bu yorum beni hem çok güldürdü hem de bilgisayarımı alıp kısa bir süreliğine de olsa internet olan bir yere göç etmeme neden oldu ahdjhds.


   Esma'nın ilk 10 bölümde giydiklerini burada yazmaya başlamıştım. Sayfa uzadıkça sonlara ulaşmak zorlaştı. Burdan devam etmeye karar verdim. Belli markaları daha önce görmüştüm sizler de onları hemen yazmışsınız yorumlarda zaten. Bazılarını da sadece yorumlardan faydalanıp ekledim. Yokluğumu aratmadığınız için teşekkür ediyorum :)

   11. Bölümde Esma'nın kanaviçe işlerken giydiği keten tunik elbise Kayra'dan. Bu renk, online satışta mevcut değil. Satış noktalarından bilgi edinebilirsiniz. 

Esma: Keten Tunik - Kayra 309,98 TL 154,99 TL    Esma'nın piknikte giydiği siyah beyaz desenli pantolonu ve kırmızı tuniği Lc Waikiki'den.

Esma: Siyah Beyaz Desenli Pantolon - Lc Waikiki 35,90 TL 29,90 TL

Esma: Kırmızı Tunik - Lc Waikiki 29,90 TL


   12. Bölümde senaryo gereği olaya fotoğraf makinesi dahil oldu da bizler bir bölüm de olsa yüksek çözünürlüklü fotoğraflar gördük. Şeniz Hanım'a çok teşekkür ederiz beyaz yelek Genç Tesettür'den.


Esma: Beyaz Yelek - Genç Tesettür by Nükte Sarıyuva 119,90 TL
   12. bölümde Esma'nın kahvaltı sırasında giydiği denim tunik Kayra'dan. Merak eden olduysa peçetelik de Ikea'dan ahdgjdsha.

Esma: Denim Tunik - Kayra 298,98 TL 149,49 TL   Esma'nın 12. bölümde giydiği deri kuşaklı lacivert kap yine Kayra'dan. Grisi de yeteri kadar güzel.


Esma: Deri Kuşaklı Lacivert Kap - Kayra 329,95 TL 296,96 TL

  İpekevi'nden öğrendiğime göre dizide kullanılan bütün şallar İpekevi'ne aitmiş. Sponsporlardan biri bu şallar bize ait diyene kadar ayrıca eklemicem.    Ben iki gündür saçımı süpürge edip "Bugün Ne Renk Örtsem?" diye yazı yazayım ama siz hala Esma da Esma diyinhadkjsdh. Başladık bir kere yazmaya devam edicez artık el mahkum. 

    13. bölümde Esma'nın giydiği kot ceket Lc Wakiki'den. Selin Hanım'a teşekkür ederiz:) Genelde beğenmediklerime yorum yapmıyorum ama bu sefer dayanamıcam. Baştan ayağa foto ekleyemesem de şimdiye kadar olanlar içinde en kötü kombinasyondu diyebilirim.

   
Esma: Kot Ceket - Lc Waikiki 49,90 TL   13. bölümde Esma'nın giydiği püsküllü siyah hırka Genç Tesettür'den. Model tekrar üretilmeye başlanmış sanırım. Eğer sipariş verecekseniz Esma'nın kollarında da püsküller mevcut. Ben eski fotoğraflardan ekledim. Yenilerinde sanırım kollarda püskül yok. Bu konuyu ayrıca sorarsınız. 

    Minik siyah kalpli pembe gömlek ise Lc Waikiki'den.Esma: Siyah Püsküllü Kap - Genç Tesettür 119.90 TL veya 149.90 TL (iki farklı kumaş)Esma: Desenli Pembe Gömlek - Lc Waikiki 35,90 TL


   Sürekli Lc Waikiki yazıyorum da bir taraftan da sinir oluyorum. Zamanında iş başvurusunda bulundum da geri dönüş yapan olmadı. Ben de burda bedavadan reklam yapıyorumajdhsjh.   Esma'nın sarı olduğuna karar verdiğim yeleği yine Genç Tesettür. Muhtemelen yeleğin devamı yok. Bu kabinlerde çekilen fotoğrafları şuraya eklerken nasıl acı çekiyorum belli değil.

Esma: Sarı Yelek - Genç Tesettür 89,90 TL


   Normalde Zeynep'in giydiklerini yazmıyorum hem çok talep olmadığı için, hem de bilinen markalar yerine iç piyasa markaları kullanıldığı için. Ama bunu tanıyınca ekleyeyim dedim.


Zeynep: Pamuklu Kareli Gömlek - Mango 119,99 TL
       
    14.bölümde Esma'nın giydiği kap Kayra'dan. Şeniz Hanım'a teşekkür ederiz:) İçeriğe gözüm takıldı bakarken. %100 tencel. Hava alan bir kumaş olduğu için kullanımı gayet rahattır. 


Esma: Lacivert Kap - Kayra 369,95 TL 332,96 TL
14. bölüm finalinde giyilenler hakkında bir fikrim yok. Yorumlarda bir el atarsanız yazarız :)


   Evet bir haftalığına şehir dışı yapıp geldim. Dizi haricinde yazdığım yazılara daha çok okuyucu sağlaması hatırına yazıyorum yoksa çok sıkıldım bu yazıdan. 

  15. bölümdekilerden fotolarını eklediklerimin hepsi Kayra'dan. Yeni bir iki sponsor gelse çeşitlilik açısından çok iyi olacak.

   

Esma-Zeynep: Şifon Pelerinli Mor Bluz - Kayra 169,95 TL  152,96 TLEsma: 3'lü Takım - Kayra 469,98 TL 187,99 TL


Esma: Payetli Tunik - Kayra 199,95 TL 179,96 TL 


Esma'nın alttaki kıyafeti için de Kayra dendi yorumlarda ama . Henüz link vs olmadığı için eklemedim. Kesinleşirse net bir şekilde eklerim.

   16. bölümde Esma'nın giydiği ekose gömlek ve triko yelek Lc Waikiki'den. Fotoğrafları ekledikten sonra yorumlarda gördüm ki Şeniz Hanım ve İrem Hanım benden önce yazmışlar bile bunları. Kendilerine teşekkür ediyoruz ajdhksjh.


Esma: Triko Yelek - Lc Waikiki 44,90 TL

Esma: Ekose Gömlek - Lc Waikiki 35,90 TL   16. bölüm sonunda Esma'nın giydiği mor yelek Kayra'dan. Online'da satışı yok. Almak isterseniz satış noktalarından A4 16021 kodu ile sordurabilirsiniz.

Esma: Mor Yelek (Takım) - Kayra


   17. bölümde birazdan ekleyeceklerim yine Kayra'dan. Linkleriyle beraber gönderdiği için Şeniz Hanım'a teşekkür ederiz ajdksaah. Gri pelerin ise Genç tesettür'e ait. Zeynep Hanım'a çok teşekkürler.

 Esma: Grafik Baskılı Tunik - Kayra 249,95 TL 224,96 TLEsma: Gri Pelerin - Genç Tesettür 149,90 TL

 Esma: Arkası Pileli Tunik - Kayra 219,98 TL 197,98 TL   Genelde yorum yapmasam da söylemeden edemeyeceğim sarı felaket olmuş. Güzelim eteğe yazık etmişler. Kafasından başka yere bakamıyorum resmenashdsah.


Esma: Çizgili Etek - Kayra 189,95 TL 170,96 TL   Dizinin yeni sponsorlarından biri de AdL. Ama araştırma fırsatım olmadı. Denk gelen olursa dizide kullanılan bir şeylere yorum bırakınca eklerim ben de.   18. bölümün sonu 19. bölümün başında Esma'nın giydiği bordo detaylı kapüşonlu lacivert kap Setrms'den. Yine adsız bir okuyucumuz yorum yapmış kendisine çoook teşekkür ediyoruz. İsmini yoruma bırakırsa hemen ekleyeceğim. Online satışta bordo rengi yok o nedenle bunları ekledim.


Esma: Lacivert Kap - Setrms 261,75 TL   19. bölümde Esma'nın giydiği panço Kayra'dan. Adsız olarak yorum bırakanlara teşekkür ediyoruz ajdklsjd. Bu yeşil Esma'ya çok yakışıyor gerçekten bir de bir lacivert vardı unutamadığım o daha efsaneydi. Gerçi lavanta vardı, mürdüm vardı hatta lunaparktaki mavi de. Aman neyse ne örtse yakışıyor işte adjshasjd.


Esma: Bej Panço - Kayra 349,98 TL 244,99TL

20. Bölüm ve sonrasını yakında yazacağım inşallah.NOT: Diğer Yarım dizi kostümleri ile alakalı fotoğraflarımı birebir alıp köşedeki birsevde.blogspot.com yazısını özenle kesip buradaki markaları geçirenler var. Ben tek tek o sahneleri kesiyorum, uğraşıyorum. Gördüklerime mail atıp uyarıyorum ki hukuki sürece gerek kalmasın. (Aile full hukukçu bende ajdhas) Siz de destek verirseniz sevinirim. Sevgileeeeer..


   Not: Bölümde tanıdığınız markaları yorumlara yazarken yorum sonuna isminizi de not düşerseniz teşekkür ederek yazmak isterim.

   Herkese teşekkürler şimdiden.