18 Mart 2014 Salı

Tesettürlü Kadının Gardırobunda Olması Gerekenler

Merhabalar.
Çok klasik şeyler söylemek istemiyorum şu parçayı mutlaka şunla giy veya bu renk ile bundan başka renk giyilmez gibi şeyler demem.

Nasıl hiçbirimiz bir diğerimize benzemiyorsak gardıroplarımız da öyle. Her biri birbirinden farklı. Hatta son zamanlarda bütün tesettürlü kadınlar tek tip giyinmeye başladıkça keşke çok çok daha farklı olsa diyorum. Bu farklar güzel ama en çok ihtiyacımız olan, en zor zamanlarda elimizin gittiği parçalar da mevcut.

Gardıroplarımızın bir başlangıç, gelişme ve sonuç evreleri varsa bu listedekiler başlangıç evresinde çoktan almamız gerekenler.

1- Siyah Şal:

Zaten herkesin dolabında siyah ipek bir şal vardır. Her kullandığımda bu şal olmasa ne yaparım diye düşündüğüm, 1500 kere örtülmekten canı çıkmış siyah şallarım var. 

Gündüz ya da gece farketmez birçok takımla çok rahat kullanabileceğiniz, sizi ne örteyim derdinden kurtaran her daim cool'luğun dibine vurduran bir şal siyah şal. Ama ipek olmasının altını çiziyorum. İpek şalın verdiği duruşu, yerinde parlaklığı diğer şalların vermesi çok zor. 

İpek şallarınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız da en garanti yol kuru temizleme. Bunu söylemeden geçemeyeceğim çünkü kaynar suyla yıkanmış, arkasından ağlanan çok ipek şal gördü bu gözler. Her ne kadar aşağıdaki fotoyu beğenmesem de malum görsel kıtlığı var. Eli yüzü düzgün örtülmüş bir bunu buldum. Kahverengi bone ne allasen ya. 


Siyah İpek Şal: ARMİNE Fotoğraf: Modanisa

2- Siyah Bone:

Şaldan bahsetmişken boneden de bahsetmek istiyorum. Buna ne gerek var zaten herkes siyah bone kullanıyor diyenler olabilir ama herkesin kullanmadığını görenler bana hak verecek. Bonede karşıdaki insanı intihara sürükleyen saten bonelerden başlayayım. Kim çıkardı bu saten boneleri Allah aşkına? Hele gündüz gündüz içerden parlayan saten boneleri görünce bileklerimi kesmek istiyorum. Harakiri yapmak için sebep ver deseler Behzat Ç.deki Meliha'nın şu fotosunu gösteririm. Şunu bize nasıl reva gördünüz ya?


Siyah bone dolabın olmazsa olmazı orası tamam zaten. Peki beyaz bone? İlkokul 5'i bitirince karneyi aldığı gibi koştura koştura kapanan biri olarak ortaokul yıllarımın utanç kaynağı beyaz dantelli boneler. Beyaz dantelli boneli fotolarımın hepsini yakmak kalan küllerini de gömmek istiyorum. Dantelsiz olmak şartıyla açık renk şalların, eşarpların altına beyaz bone kullanabilir. Ama benim tercihim genelde siyahtan yana.

3- Ferace:

Bu başlık altında siyah küçük elbise arayan varsa boşuna aramasın.

Tesettürlü kadının siyah küçük elbisesi feracesidir. Çok büyük laf oldu bu ya adhashdkajs. Neyse en çok kullanacağınız kesimi, kumaşı, modeli vs deneye deneye ideal feracenizi bulun ve ona sıkı sıkı sarılın. O sizin kurtarıcınız. Eve aniden misafir mi geldi, bakkala çakkala mı gideceksiniz, pizza söylediniz ve evde kapıya bakacak erkek mi yok, namaz kılacaksınız ama kıyafetiniz mi uygun değil heemeeeeen feracenizi üzerinize geçirin ve keyfinize bakın. Bu gibi durumlarda kullanmak için ve yaz aylarında dışarıda giymek için en az iki ayrı feraceniz olursa daha rahat edersiniz.

Yalnız bu çok sık giyeceğiniz feracelerde önemli olan güzel seçim yapmanız. Çok rüküş, kalitesiz ve alakasız aksesuarlı feraceler var. Hatta güzel feracelerin sayısı bu tasarımcı katliamına uğramış feracelerin yüzde 1'i kadar ancak var. Her Allah'ın günü berbat bir şey giymeyi kimse istemez o nedenle araştırın, güvendiğiniz kişilerden yardım alın.

Yazın en sıcak zamanlarında giyildiğinden dolayı size tavsiyem polyesterden uzak durun. Medine ipeği gibi nefes alan kumaşlar ile daha rahat edersiniz.Abaya by Almotahajiba

4-Maxi Elbise:

Bir adet yazlık kumaştan bir adet de kışlık kumaştan beğendiğiniz modelde maxi elbise ile başlangıcı yapın ve imkan buldukça sayılarını arttırın. 


Çağla Yeşili Maxi elbise Kuaybe Gider : 279.00 TL


5-Trençkot:

Fonksiyonel bir gardırobumuz olsun istiyorsak bir adet camel ardından bir adet siyah/lacivert trençkota yer ayırmalıyız. Burda önemli husus trençkotların çok modelli değil klasik parçalar olması. Evet şu bildiğimiz klasik Burberry trençkotlarından bahsediyorum.


Camel Trençkot Mango: 169.99 TL

6- Siyah Tunik/ Siyah Gömlek Elbise:

Bizim yıllardır giydiğimiz tunikler/gömlek elbiselerden bu sezon bolca göreceğiz. Çeşit çeşit renkli, desenlilerinden önce dolaba ilk alınması gereken tunik siyah, düz , klasik tunik. Tabi pantolon giyenlerimiz için. 


Siyah Tunik Kuaybe Gider 179.00 TL

7-Denim Gömlek:

Özellikle floral ve etnik desenli eteklerle güzel  kombinasyonlar oluşturmaya fırsat tanıyan denim gömlekler birden çok parça ile farklı görüntüler elde edebilmemizi sağlıyor. Bu fonksiyonel özelliğinden dolayı dolabımızın olmazsa olmazlarından. Eğer etek giymiyorsanız bunun yerine denim tunik edinebilirsiniz.


Denim Gömlek Zara 89.95 TL

8- Siyah Maxi Etek:

Etek giymeyen, pantolondan vazgeçemiyorum diyenler dahil her tesettürlü kadının dolabında olması gereken bir parça da siyah maxi etek. Kalem, volanlı, belden büzgülü vs farketmez vücut yapınıza uygun olanı seçin. Bir tane alınca nasılsa gerisi gelir ashdgsah.

Ulyana'nın son koleksiyonları beni hayal kırıklığına uğratsa da şu görüntü için uzun süre umudumu kaybetmeyeceğim.
9- Deri Ceket:

Kim giyerse giysin havasını değiştirecek, coolluğun kitabını yazan adamların demirbaşı deri ceketlerin kesinlikle hastasıyım. Doğru deri ceket seçimi ve doğru kombinasyon önemli.


Deri Ceket Mango: 579,99 TL


Deri ceket Zara 199,95 TL


Deri Ceket Zara:  469.95 TL

10- Blazer Ceket:

İşe giderken, alışverişe çıkarken, akşam yemeğe, konsere vs giderken içine giyeceklerinize ayak uyduran blazer ceket zor günlerinizde imdadınıza yetişir. Blazer Ceket Mango: 199,99 TL 139,99 TL

11- Siyah Topuklu Ayakkabı:

Her gardırobun temel adamı. Acil zamanların kurtarıcısı. O sırada ihtiyacınız olmasa bile gün gelir işiniz düşer o nedenle güzel bir siyah topuklu ayakkabı bulduğunuzda alın. Çünkü arayınca bu bile bulunmuyor. Rugan ayakkabıları sevmediğim için buraya siyah rugan bir ayakkabı koymadım. Benim tercihim deri stilettolardan yana.


Deri Stiletto Zara: 220,00 TL

12- Jean Pantolon ve Klasik Siyah Pantolon:

Vücut tipimize uygun iyi kesim bir jean'imiz ve klasik siyah pantolonumuz da varsa gardırobumuzun demirbaşları tamam demektir. Bunlardan sonra özgürce alışveriş yapabiliriz.


İspanyol Paça Jean pantolon Twist: 169,00 TL


Şimdilik bu kadar..

Yeni yazılarda görüşmek üzere..