17 Eylül 2014 Çarşamba

Bugün Ne Renk Örtsem?

        Herkese Merhaba.

Not: Yeni yazılardan haberdar olmak için az önce açtığım blogun instagram hesabını burdan takip edebilirsiniz. 

Şurda da kişisel hesabım var.

   Ne zamandır yazmak istediğim ama fırsat bulamadığım bir konu da "Bugün ne renk örtsem?" konusuydu. Ben yazma işini ertelerken bizim malum muhafazakar kadın dergilerimiz (nasıl genellesem bilemedim böyle olduadjkhs) stylingleri ile bende tükenmek bilmeyen bir nöron katliamı yaptıkları için daha fazla dayanamadım.

   Dergilerle alakalı isim vermeden daha sonra tekrar yazacağım ama başlamışken biraz daha yazayım. Dergi çıkarmak için gereken heeeer şeye sahip olabilirsiniz ama doğru düzgün bir moda editörünüz yoksa o zaman o dergi çöp benim için. Saçma sapan stil önerileri görmesem yine sektör yeni gelişiyor falan filan diyerek biraz daha sabredecektim ama en azından insanları yanlış yönlendirmeyin güzel kardeşlerim. Aynı rengin aynı tonundan şal-çanta-ayakkabı üçlüsü görmekten gözlerimden kanlar aktı.

   Şimdilik bu veryansınımı burada kesiyorum. İlerleyen zamanlarda devam edeceğimadjhsdj.

   Not: Anlatımı fotoğraflarla desteklemek için bir takım görseller paylaşacağım. Bu görsellerin çoğu tesettürlü kadınlara ait değil. O nedenle telaşa mahal yok.

   
   Ne diyordum? Evet. "Ne renk örtsem? Desenli mi örtsem yoksa düz mü örtsem? Eşarp mı örtsem şal mı örtsem?" Bunlar tam ne giyeceğimize karar vermişken kafamızı meşgul eden sorular. Ve bu sorulara vereceğimiz cevabı etkileyecek birden fazla faktör var.

   Tesettürlü olmayan bir kadının giyeceği renkleri sınırlandıran en önemli faktör saç rengidir. Mesela kızıl saçlı bir kadın her rengi kolay kolay giyemez. Saç rengi onu kısıtlı bir renk havuzundan giyinmeye zorlar. Başörtülü kadın saç rengi kısıtlaması olmadığı için bu konuda çok büyük avantaja sahiptir. Bugün kızıl, yarın sarışın ondan sonraki gün kumral olabilir. Giydiklerinin rengini saçı belirlemez. (Bırakın giyim konusunda birazcık da bizim avantajımız olsunadjkasjd)   Her zaman en önemli renk yüze en yakın kullanılan parçanın rengidir. Bizde de bu atkı, fular, bluz değil de bütün yüzümüzü çevreleyen şal veya eşarbımız oluyor. Yani o gün nasıl göründüğümüzü belirleyen en önemli faktör ne örttüğümüz. Örneğin aşağıdaki fotoğrafta yüzü vurgulayan unsur eşarp. O nedenle siyah ceketin modeli nasıl gösterdiğinden çok bej eşarbın nasıl gösterdiğine bakıyoruz.   Renk 4 öğeyi içerir.

   Ton, değer, derece ve yoğunluk.

   Önemli olan örttüğümüz rengin tonunun bize yakışmasıdır.


   Doğru renk bizi sağlıklı, genç, dinlenmiş, o tarza ait ve uyumlu hissettirir/yansıtır.

   Peki doğru renge nasıl karar veririz?   Soğuk alt tonu olan renkler mavi, sıcak alt tonu olan renkler ise sarı sever. Bahsettiğim hepimizin bildiği mavi soğuk bir renktir, sarı sıcak bir renktir konusu değil. Sıcak maviler olduğu gibi, soğuk kırmızılar da mevcuttur. İşte bize hangisinin yakışacağı da cilt alt tonumuza bağlıdır.
   Cilt alt tonumuzu belirlemede bize yardımcı olabilecek birden fazla yöntem var. Mesela bileğinizdeki damarlar mavi/mor ise, gümüş kolye altına göre daha çok yakışıyorsa, güneşte bronzlaşmak yerine kızarıyorsanız, yüzünüzün yanına beyaz bir a4 tutunca yüzde gölgelenmeler olmuyorsa siz yüksek ihtimal soğuk alt tona sahipsiniz. Bileğinizdeki damarlar yeşil ise, altın kolye gümüşe göre daha çok yakışıyorsa, güzel bronzlaşıyorsanız, yüzünüzün yanına beyaz bir a4 tutunca yüzünüz yorgun ve lekeli görünüyor ise de yüksek ihtimal sıcak alt tona sahipsiniz. Bu soruların çoğuna aynı cevabı veriyorsanız o gruba aitsiniz demektir. Ama karar vermekte zorlanıyorsanız cilt alt tonunuz nötr de olabilir.

   Mesela karşılaştırılması faydalı olacak iki örnek ekledim. Bir bakışta hangisi sıcak alt tona, hangisi soğuk alt tona sahip görebiliyoruz. Anne Hathaway'in "Ben hiç bronzlaşamıyorum, hemen kızarıyorum yha.S.s" dediğini duyar gibiyimahdjsdjh.

   Bahsettiğim sorulardan oluşan birkaç test var yapıp ne çıkacağını kontrol edebilirsiniz.
   Aldığım kısa eğitim sırasında bu konuları anlatan sevgili hocam (kendisi ülkemizin önemli stil danışmanlarından olur) ister sıcak alt tona ister soğuk alt tona sahip olsun, Türk insanını sıcak alt tonu olan renklerin yorgun, soğuk alt tona sahip olan renklerin ise daha genç ve dinamik gösterdiğini söyledi.   Bu bilgiyi de aldıktan sonra hangi tonların bize yakışıp yakışmadığını bulmanın yine en garanti yolu renkleri tek tek denemek. Yani kendi renk analizimizi kendimiz yapmamız. 

Önünüze alt tonu birbirinden farklı olan şallar koyun. Başınızı örtmeden önce güneş ışığında yüzünüze bakın. Daha sonra şalı boynunuzu da kapatacak şekilde örtün. Göz altlarınız az önceye göre daha koyu, yüzdeki lekeleriniz daha belirgin, siz daha yorgun görünüyorsanız o renk sizin renginiz değil. Örttüğünüz şal kusurlarınızı azaltıyor, göz altlarınızı daha aydınlık, sizi daha genç ve dinamik gösteriyorsa kendinize yakışanı buldunuz demektir.


   Desenli ya da düz renk örtmeye karar vermek de gayet kolay. Eğer o gün önemli bir gün ise söz, nişan, sunum vs var ve siz dikkatlerin yüzünüzde olmasını istiyorsanız desenli şal ve eşarplardan uzak durun. Aynı şekilde neon renklerden de. Ama o gün sunumunuz varsa ve siz bütün gece uyumadıysanız, yorgun görünüyorsanız bunu saklamanın en iyi yolu da yine dikkati yüzünüzden çekecek desenli şal ve eşarplardır.

Veya giydikleriniz o gün size fazla sade gelmiş olabilir. Onları tamamlayacak desenlerde şal/eşarp örterek biraz hareket katabilirsiniz.

   Son zamanların en güzel trendlerinden desenleri yine desenlerle kullanmak. Ama ortaya güzel bir sonuç çıkarmak her yiğidin harcı değil. O nedenle kendinize güvenmiyorsanız başınızda desen kullandığınızda kıyafetlerinizi düz renklerden seçin.

   Size yakışan renkleri buldunuz. Ama ne örteceğinize, giydiklerinize neyin yakışacağına karar veremiyorsanız birkaç formül ile işin içinden çıkabilirsiniz.


     Tesettürlü kadınlara en çok yakışan akımlardan biri de "Color Blocking". Peki farklı renk bloklarını nasıl bir araya getirebiliriz? 

   Bir araya gelen renklerin güzel bir ahenk oluşturduğuna emin olamıyorsanız dergiler, internet siteleri, bloglar, kişisel instagram hesaplarından yardım alarak hangi renklerin hangi tonlarının beraber güzel durduğunu aklınızın bir köşesine not edebilir, bunu bir sonraki seçiminize yansıtabilirsiniz. 

Mesela ben bu yazıyı yazarken bir grafikerin sitesinde paylaştığı renk örneklerine denk geldim. (http://angiesandy.com) Bu tür paylaşımlar bile işinizi görür. Birkaç seferden sonra renkleri başarılı bir şekilde kullanmaya başladığınızı siz de fark edeceksiniz.

   Birden fazla renkli ve küçük desenli bir elbisenin üzerine ne örteceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız ilk önerim desendeki rengin birebir aynı tonunu şalda kullanmamanız. İstisnalar dışında bu sizin silik bir görüntü oluşturmanıza neden olur. (Bu istisnalar desenlerin daha soft renklerde ve büyük şekillerde vs olması olabilir) Desenin içindeki aynı rengin çok daha koyu veya çok daha açık bir tonunu kullanmanız sizin için uygulaması kolay bir çözüm olur. Farklı bir sonuç içinse desenin içindeki renklerin bütününü tamamlayan bambaşka bir renk tercih edebilirsiniz.


   Eğer yaka rengi veya manşet rengi bluz/tunik renginden farklıysa örnekteki gibi yakanın rengini birebir şalınızda kullanmak yerine farklı renkler deneyin (fark belli olacak şekilde aynı rengin farklı tonu da olabilir) ve bırakın yaka veya manşet kendini göstersin.En sık yapılan hata (dergilerimizde dahil) detaylarda ve aksesuarlarda aynı rengin aynı tonunu kullanmak. Ben bu olay karşısında gerçekten deliriyorum. Mesela belirgin olsun diye mint diyelim. Siz lacivert bir takım giyip üzerine mint şal örtüp, mint taşı olan bir kolye takıp elinize de mint bir çanta alırsanız, cümlede geçen her "mint" kadar şıklıktan uzaklaşırsınız. Bu, aksesuarlarda aynı rengi hiç kullanamayız demek mi? Hayır. Aynı rengin tonlarını farklı parçalarda kullanarak (ton sür ton) çok şık olabiliriz. Hazır ton sür ton demişken yani ton üzerine ton, tesettürlü kadınlara en çok giden akımlardan biri de bu. Bu trend üzerinizde ne kadar fazla parça varsa o kadar kendini gösteren bir trend. Eeee çok parçalı giyim de bizim işimiz tabi ajdhkasjds. Çok rahat kullanabilir ve çok şık bir sonuç elde edebilirsiniz.

Ve son olarak görmekten zerre hoşlanmadığım "siyah beyaz çizgili üzerine fuşya örtme" olayına değineceğim. Bunu kim çıkardı bilmiyorum ama stil sahibi biri olmadığı ortada. Fuşya şalınızı çizgili tuniğinizden koparın. Tuniğiniz veya bluzunuz bu eziyeti hak etmiyor. Hatta oldu da siyah beyaz çizgili, yaka ve manşetleri fuşya bir tunik alma gafletine düştüyseniz gardırobunuzu ondan arındırın.

Birbirinin zıttı iki renk bir araya gelmiş ve kontrastların en alasını oluşturmuşken siz yangına körükle gitmek yerine daha sakin renkler kullanın. Eminim sonuç sizi ve çevrenizdekileri fuşyadan daha memnun edecektir.


Aklıma geldiği kadarıyla yazdım. Maalesef bu işin matemateği yok. İnsan güzeli göre göre kendi zevkini eğitiyor. Bir dergide çalışmadığım için böyle örneklerle elimden geleni yapmaya çalıştımadskjdhs. Siz de beni idare edin artık.

 Birbirinin aynı giyinen tesettürlü genç kızlar görmek beni üzüyor. Stil demek aynı zamanda karakter demektir. Bambaşka karakterlere sahipken neden hepimiz bir örnek gezelim?

Daha önce milyon defa yazılmamış şeyler yazayım diye iki gündür kendimi paraladım. Tesettür giyim markalarımız ve butiklerimiz yeni sezonları çıkarabilirse bir yeni sezon tanıtımı yapabilirim. Belki bunu işimi daha da uzatarak vücut tiplerine göre ayırırım.Şimdilik bu kadar. Bir sonraki yazıya kadar kalın sağlıcakla..28 yorum:

 1. Siyah beyaz tunik-fuşya şal kombini cidden dediğiniz gibi. Peki hangi renk önerirsiniz? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siyah beyaz tuniğin üzerine mi? Daha sakin renkler hoş bir görüntü oluşturur. Zeytin yeşili, camel, soft bir mürdüm tercih edebilirsiniz. Yukarıda beraber nasıl göründüklerini ve çoğunlukla nasıl kullanıldıklarını anlatmak için foto ekledim. Şal olmasa da :)

   Sil
  2. Orayı kaçırmışım teşekkür ederim :)

   Sil
  3. Rica ederim her zaman beklerim :)

   Sil
 2. Sevde Abla gercekten cok guzel bir yazı olmuş emeklerin icin sağol

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allam ya şu esas uğraştığım yazılara böyle yorumlar görünce çok seviniyorum. Çoook teşekkür ederim :)

   Sil
 3. Siz sağolun bu kadar uğraşıyorsunuz Sevde Abla tabi ama İnşallah bir gün gönlünüze göre dergilerde ya da farklı bir yerde yer alırsınız yine oradan sizi takip ederiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çook saol canım nerde olduğunun bir önemi yok okunsun yeter :) Senin isim neydi burda adsız diye çıkıyor tanımayınca üzülüyorum :)

   Sil
 4. Emeklerine sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çook teşekkür ederim. Yorum yapan elleriniz dert görmesin ajdhjasdh.

   Sil
 5. İsmim Nil :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahahah tamam seni aklımda tutacağım:)

   Sil
 6. Yazıyı kahkahalar atarak okudum. Çok eğlendirici ve bilgi yüklü olmuş. Diğerlerini de okuyacağım bugün keşfettim sizi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahahah beğenmenize çok sevindim hoş geldiniz aajhdsjh.

   Sil
 7. Ben tesadüfen buldum sizin blogunuzu ama çok samimi geldi bana yazılarınız belki gazi eczacılık mezunu olmanızda bana böyle hissettirmiş olabilir ama çok sevindim bizim okuldan böyle güzel işleri yapanların çıkmasına 😄👏👏👏

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hahaha ben de çok sevindim bizim üniden görünce seni

   Sil
 8. Yanıtlar
  1. Bu haftasonu olcak inşallah:) Kısa kısa 2015 sonbahar-kış'a başlıyorum artık :)

   Sil
 9. Yazi harika olmus ozellikle renk secimi konusunda yok damarlar yesilmis maviymis bakiyorum herkesin damari yesil :D bir turlu yakisma konusunu anlamamistim.Ama gozlerinizin altini daha mor gosterenler sizin renginiz degil dedin tamam dedim bu cumleyi ariyormusum meger:)
    Yazinda tek begenmedigim sey neden tesetturluler olarak bir ornek giyinelim demissin evet haklisin belki ama neticede carsafli hanimlarin da farkli karakterleri var kiyafeti ile gosteremedikleri. bu soz onlari rencide edebilir ki sundan 10sene oncesi tesetturlu hanimlarin o zaman 12 yasinda genc bir tesetturlu olarak halimi dusundugumde beni bile rencide edebilir :) cunku o zaman hepimiz bir ornek giyiniyorduk belki zevklerimiz vardi ama giyimimize yansitamiyorduk :) ve bu sunu ogretti : Kiyafetimiz belki karakterimiz hakkinda ipucu verebilir ama tamamiyla ortaya koyamaz koymasina gerekte yok cunku karakter daha cok icimizdedir disimizda degil :) derdimi anlatabildim umarim kirmadan. Bizler dini duyarliligi olan kisileriz okudugumuz moda bloglarindaki kizlar gibi tek derdimiz giyinip suslenip tarz olmaya calismak degil bunu amac edinirsek yandik. Disaridan ne kadar modern entellektuel biri gibi gorunursek o takip ettigimiz cagdaslarimizin aksine o dis gorunusun altini doldurmamiz da sart iyi bir musluman olarak. Yoksa su "susluman" tabirini dogrulamaktan oteye gidemeyecegiz. Yazilarinin devamini diliyorum:) elif.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elif öncelikle hoşgeldin :) Yorumunu büyük keyifle okudum. Zahmet edip uzun uzun yazmışsın :) Bundan 10 yıl önceki giyimimle alakalı ben kendimi sürekli rencide ediyorum zaten akdjsaldkj. Yazının sonunda yorgunluktan konuyu detaylandıramadım. Her ne kadar çarşaf olayını düşünmeden yazsam da onlarda da o gün eline aldığı çanta ruh halini yansıtır. Ayakkabı bir fikir verir. Benim esas demek istediğim son yıllardaki retro elbise furyası mesela. Tarzı değil, belki minimal takılmak istiyor, belki militer giyinmek istiyor. Ama her yerde retro elbise var diye o da retro retro geziyor çevresindeki birçok arkadaşı gibi. Eğer sende bir farklılık varsa niye herkesle aynı gezesin o kişi gerçekten sen olmadığın sürece. Tabi ki kendi inancın ölçüsünde. Umarım derdimi anlatabilmişimdir:) Yeni yazılarda yorumlarının devamını diliyorum ben de:)

   Sil
  2. Bu arada bunu yazmayı atlamışım. Benim ve kardeşlerimin bileklerindeki damarlar mavi-mor:) Senin şansına hep yeşil denk gelmiş olabilir :)

   Sil
 10. Aa ciddimi ben de vazgecmistim artik mavi damar aramaktan :D ve haklisin ben hemen o gunleri hatirlayip kendime uzuldum ve savunmaya gectim sanirim :D bir de ne bileyim musluman gencler olarak tarz yansitmaktan daha onemli dertlerimiz olmali diye dusundum oyle birden galeyana geldim :D baya da uzun yazmisim hakketen farkinda degilim seni de isinden alikoyduysam kusura bakma :) cok guzel yaziyorsun gecte olsa vazgecme bu isten o unlu dergilerin editorlerine stil danismanlarina tas cikartirsin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahahahah saolasın ya seviyorum ben beğenilmesi yetiyor bana :) Her zaman yazabilirsin ben burlardayım:)

   Sil
 11. Tam da yerine denk gelmişken "yeni yazı istiyoruuuuz". Bu arada en son Harry Potter serisini bu merakla beklemiştim :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ajsdkjasldjalsk ya senin yorumları gördükçe gülüyorum valla sırf senin için yazcam artık :))

   Sil
 12. Ay estağfurullah yazıyı şimdi tekrar okudum ve bu sefer daha iyi anladım, ben olanı söylüyorum yalnızca tebrikler ve takdirler size ait :) Ama bir okuyucu olarak gururum okşandı tabi bu yorumunuzla, teşekkür ediyorum : ) Beklemedeyim.

  YanıtlaSil
 13. Bu arada eski bir yazını (tesettürlü kadının gardrobunun olmazsa olmazları) okurken aklıma geldi, benim gibi kilolu (42 beden ama basenler daha geniş:( )kadınlar için de belki bir iki tüyo verebilirsin yeni bir yazıda fırsatın olursa. Maalesef doğumda aldığım kilolar kaldı gitmiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 42 beden kilolu sayılmaz ya haksızlık etme kendine inşallah ya uzun zamandır aklımda. Sezondan örnekler vererek yazmak istiyorum kuru kuru değil o da zor oluyor tabi :) 42 beden bulması kolay da büyük beden güzel ürünlerle örnekler vermek istiyorum bakalım inşallah yakında yazarım bir tane :)

   Sil