25 Mart 2013 Pazartesi

Style: Gangster Squad


Merhabalaar..
Arada film kostümleri ile ilgili yazayım desem de yazmadım tabi ahsahsha. Ryan için koştura koştura Gangster Squad izlemeye gidince hadi dedim sıva kollarını da yaz şunu.


  Filmin soundtracklerinden biriyle başlıyorum. Bir taraftan dinleyip bir taraftan okumaya devam edersiniz diye.
   Filmin kostümlerini daha önce The Big Lebowski, Catch Me If You Can, The Terminal, Iron Man 2 ve Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull gibi filmlerin de kostüm tasarımlarını yapan Amerikalı kostüm tasarımcısı Mary Zophres yapmış. 

   1949 yılında Los Angeles'ta geçen filmin kostümlerinin dönemi yansıtması için Zophres önce sıkı bir araştırma yapmış. LA kütüphanesinden o dönemde yaşayan insanların fotoğraflarını, dönemin gangsterlerinin  ve dedektiflerinin görsellerini toplamış.   Filmin en güzel taraflarından biri de Ryan Gosling'i dönem kıyafetleri içinde izlemekti ahsaskhaahsa. Kruvaze ceketleri, yelekli takım elbiseleri ve dönemin şapkaları.. Hepsi ayrı ayrı çok yakışmış.   Zophres'e bu teklif geldiğinde film oyuncularından yalnızca üçünü biliyormuş. Sean Penn (Mickey Cohen), Josh Brolin (John O'Mara) ve Ryan Gosling (Jerry Wooters). Emma Stone'dan daha haberi olmadığı için filmin kadın karakteri Grace Faraday için "Gilda" karakteriyle ünlenen Rita Hayworth'u model almış ve  anlaşılan sketchlerini de buna göre çizmiş.   
   Filmin yıldız kostümü Emma Stone'un giydiği kırmızı ipek şifon elbise. Emma Stone'u bu elbise içinde gördüğüm an yazmaya karar verdim aslında bu postu. Filmde izleyicinin ve Ryan'ın Emma'yı ilk kez gördüğü sahne için çok uygun bir seçim olmuş.  Elbisenin göğüs kısmından çapraz gelen, ipek eşarp gibi boynuna dolanan kısmına bayıldım. Başta elbise "teal mavisi" düşünülmüş fakat çok şükür "fitting" sırasında kırmızının çok daha uygun olduğuna karar verilmiş. 
   40'lı yılllardaki vücut tipi nedeniyle Emma Stone incecik beline rağmen korse giymiş. Aslında onu daha  fazla elbise içinde görmek isterdim ama maalesef konu Emma Stone'un karakteri etrafında dönmediği için görme fırsatım olmadı.   Dönem filmleriyle alakalı yazarken ayrı zevk alıyorum. Aklımda özellikle yazmak istediğim birkaç film var inşallah bir gün yazıcam onlar için de. Şimdilik bu kadar. Bir başka postta görüşmek üzere.. 
   Herkese iyi geceler..

8 Mart 2013 Cuma

Valentino Fall 2013 Ready to Wear

   Eveeett..

   Valentino sevdam her koleksiyonda daha da artıyor. Sonuçta bu RTW koleksiyonu couture değil diyerek beklentimi yüksek tutmayayım diyorum ama yine yine yine güzel ben ne yapayım.

   Valentino'nun tasarımcıları Maria Grazia Chiuri ve Pierpaolo Piccioli bu sezon 17. yüzyılın ünlü Flaman ressamlarının eserlerinden esinlenmişler. Tasarımlarda özellikle Johannes Vermeer'in ünlü "İnci Küpeli Kız" tablosunun izleri var.

   Koleksiyon kısa A kesim elbiselerle başlıyor. Yakalarda, manşetlerde boncuklarla kaplanmış lazer kesim deriler kullanılmış.

.
   Kalvinist sadeliğini yakalamak için bol bol beyaz yakalar ve beyaz manşetler kullanılmış. Böylece elbiseler, gömleklerin üstüne giyilmiş gibi duruyor.


   Aşağıdaki elbise gibi çoook beğendiğim jakarlı kumaştan halı desenli elbiselere de yer verilmiş.
   Ve Valentino'nun klasik uzun zarif elbiselerine geldi sıra. Bu şifon mavi çiçekli elbise ile kuğu gibi süzülüyor kadın. Ama elbiseyi tam çözememiş herhalde bir taraftan da sinsi sinsi bakıyor. Ben de bakıp bakıp iç çekiyorum. Ahhh ahhhh..
Merhaba güzelllik. Allah'ım şu zarafete bakın ya. Ben bıkmadım hiç de bıkmayacağım bu elbiselerden. 
   Hollandalı ressamlardan ilham alan tasarımcılar, Hollanda'nın meşhur Delft seramiklerinden de esinlenerek elbiseler tasarlamışlar. Bizim Kütahya çinileriyle daha da güzelleri olurdu ama şimdilik bu güzellikleri seyretmekle idare edelim ahsjahsjh.
Yine bol işlemeli, bol emekli birbirinden güzel bir sürü Valentino elbisesi var. 


   VEEE favori elbisemi sona sakladım. Geçen sezon Twist'te  ben alamadan tükenen bir elbiseyi hatırlattı bana yaramı deşti. Böyle uzun kollu değildi tabi maalesef ama güzeldi yine de.
    Twist'teki tükenen elbiseyi merak ederseniz diye telefondaki milyonlarca fotoğrafın arasından aradım buldum fotosunu.


   Böylece bir Valentino yazımın daha sonuna geldik. Daha da güzellerinde görüşmek üzere o zaman..