25 Mart 2013 Pazartesi

Style: Gangster Squad


Merhabalaar..
Arada film kostümleri ile ilgili yazayım desem de yazmadım tabi ahsahsha. Ryan için koştura koştura Gangster Squad izlemeye gidince hadi dedim sıva kollarını da yaz şunu.


  Filmin soundtracklerinden biriyle başlıyorum. Bir taraftan dinleyip bir taraftan okumaya devam edersiniz diye.
   Filmin kostümlerini daha önce The Big Lebowski, Catch Me If You Can, The Terminal, Iron Man 2 ve Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull gibi filmlerin de kostüm tasarımlarını yapan Amerikalı kostüm tasarımcısı Mary Zophres yapmış. 

   1949 yılında Los Angeles'ta geçen filmin kostümlerinin dönemi yansıtması için Zophres önce sıkı bir araştırma yapmış. LA kütüphanesinden o dönemde yaşayan insanların fotoğraflarını, dönemin gangsterlerinin  ve dedektiflerinin görsellerini toplamış.   Filmin en güzel taraflarından biri de Ryan Gosling'i dönem kıyafetleri içinde izlemekti ahsaskhaahsa. Kruvaze ceketleri, yelekli takım elbiseleri ve dönemin şapkaları.. Hepsi ayrı ayrı çok yakışmış.   Zophres'e bu teklif geldiğinde film oyuncularından yalnızca üçünü biliyormuş. Sean Penn (Mickey Cohen), Josh Brolin (John O'Mara) ve Ryan Gosling (Jerry Wooters). Emma Stone'dan daha haberi olmadığı için filmin kadın karakteri Grace Faraday için "Gilda" karakteriyle ünlenen Rita Hayworth'u model almış ve  anlaşılan sketchlerini de buna göre çizmiş.   
   Filmin yıldız kostümü Emma Stone'un giydiği kırmızı ipek şifon elbise. Emma Stone'u bu elbise içinde gördüğüm an yazmaya karar verdim aslında bu postu. Filmde izleyicinin ve Ryan'ın Emma'yı ilk kez gördüğü sahne için çok uygun bir seçim olmuş.  Elbisenin göğüs kısmından çapraz gelen, ipek eşarp gibi boynuna dolanan kısmına bayıldım. Başta elbise "teal mavisi" düşünülmüş fakat çok şükür "fitting" sırasında kırmızının çok daha uygun olduğuna karar verilmiş. 
   40'lı yılllardaki vücut tipi nedeniyle Emma Stone incecik beline rağmen korse giymiş. Aslında onu daha  fazla elbise içinde görmek isterdim ama maalesef konu Emma Stone'un karakteri etrafında dönmediği için görme fırsatım olmadı.   Dönem filmleriyle alakalı yazarken ayrı zevk alıyorum. Aklımda özellikle yazmak istediğim birkaç film var inşallah bir gün yazıcam onlar için de. Şimdilik bu kadar. Bir başka postta görüşmek üzere.. 
   Herkese iyi geceler..

1 yorum:

  1. Karşılıklı olarak reklam verebilir miyiz? Güzel bir blogum var ve karşılıklı reklamla ziyaretçi sayısını artırmak istiyorum :)
    1dizi.blogspot.com

    YanıtlaSil