30 Aralık 2012 Pazar

Style: Anna Karenina

   Anna Karenina sonunda vizyona girdi. Filmin yönetmeni Pride & Prejudice ve Atonement'ın da yönetmeni olan Joe Wright. Wright yine Keira Knightley'den vazgeçmemiş. Böylece biz de dönem kıyafetlerinin çok yakıştığı uzun boyunlu Keira'yı bir kez de Anna olarak seyredebildik.   Dönem filmlerinin en güzel yanlarından biri de kostümleri kuşkusuz. Sıkıldığımız günümüz modasından ya da günümüz teşhirciliğinden bizi iki saatliğine de olsa uzaklaştırdığı içindir belki. Kadın vücudunun biraz da olsa gizemini koruduğu yıllara dönmek iyi geliyor herhalde.


   Anna Karenina'nın kostümlerini ödüllü kostüm tasarımcısı Jacqueline Durran hazırlamış. Durran daha önce de Pride & Prejudice ve Atonement fimlerinde Keira'yı giydirmişti.


   Filmde Jacqueline Durran 1870'lerin etek şeklini baz alırken üst giyimde 1950'lerin couture'ünü baz almış.
   Kostümler kadar kürkler, eldivenler, şapkalar, inciler de dikkat çekici güzellikteydi. Özellikle de vualetler. O tülün arkasındaki yüz bu kadar güzel olunca zaten diyecek bir şey kalmıyor bana.
   Mücevherler inci ağırlıklıydı. Hem zarif hem gösterişli olan inci kolyelerden, küpelerden gözlerimi alamadım film boyunca.
   Bu incilerin arasında göze çarpan en önemli mücevher şüphesiz Chanel'in 2 milyon dolar değerindeki elmas gerdanlığıydı. Chanel zaten Coco Mademoiselle parfümünün yüzü olan Keira'ya ve Brad Pitt'li Chanel No:5 in yönetmeni olan Joe Wright'a ödünç vermiş gerdanlığı. Joe Wright ve Jacqueline Durran anakronik kurallara aldırmadan kullanmışlar gerdanlığı. Bana sorarsanız işin krolojisini hiç umursamadım. Güzelim gerdanlığa 1800'lerde olamaz diye yazık etmemişler.    Jacqueline Durran'ın favori Anna kostümü Anna'nın çay içerken, yeni aşık olduğu ve açık renkli elbiseler giymeye başladığı sıralarda giydiği beyaz elbiseymiş.

   Siz de benim gibi filmi izleyip fotoğraflara bakarken iç geçirdiyseniz Forever New'de Anna Karenina'yı günümüze uyarlayabileceğiniz parçalar bulabilirsiniz. http://www.forevernew.com.tr/   Upuzun bir postun sonuna geldik böylece. Yoruldum ama değdi. Sonuna kadar okuduysanız sizin için de öyle olmuştur umarım. Ara ara film kostümleri ile ilgili yazmaya karar verdim. Bir sonraki kostümde görüşmek üzere artık..