17 Kasım 2012 Cumartesi

Topuklu Ayakkabıyı Nasıl Giymeli?

   Merhabalar...

   Başörtülü kadın sivri topuk giyer mi giymez mi diye tartışanlar var. Böyle şeylere sinir olduğum için pek girmeyeceğim. Boyum uzun olduğu için günlük hayatta topuklu ayakkabı giymeyi tercih etmiyorum. Ama herkesin topuklu ayakkabı giydiği özel bir gecede, iş görüşmesinde ya da akşam yemeğinde kimse herkesin etek ucundan bakan çocuk gibi görünmek istemez.

   Fakat bazı topuklu ayakkabıların başörtüsü altında kötü göründüğü de su götürmez bir gerçek. Dar, kısa paçalı pantolonların altına boyumuz kısa ya da uzun fark etmez platformlu topuklu ayakkabı giymekten kaçınmak gerek. Ve de fazla dekolteli modellerden. Eğer yaşınız ve sosyal çevrenize uygunsa dar paça, skinny, chino, boyfriend vs pantolonlarla stiletto tercih edebilirsiniz. Nude tercihiniz ile bacak boyunuzu uzatabilirsiniz.

  İkinci dikkat ettiğim şey ise açık ya da başörtülü fark etmez, topuklu ayakkabının ses çıkarmaması. Özellikle uzun bir koridorda yürüyorsanız "tak-tuk" sesleriyle o koridor hem size hem çevrenizdekilere eziyet olur. Bunun içinde ayakkabıcılar topuğun altına lastik gibi bir şey çakıyorlar ve sizi bu dertten kurtarıyorlar.

   Ayakkabıyı göstermeden giymek ise tesettürlü kadınlar için en ideal olanı herhalde. Bunun için iki seçenek var. İlki uzun etek ya da elbisenin altına giymek.
   İkinci seçenek ise bol paça ya da ispanyol paça pantolonun altına giymek. İki seçenekte de ayakkabıyı göstermeden bacak boyunu uzatıp, bacakları inceltmiş oluyoruz. Burda önemli olan pantolonun paçasını kısa kestirmemek. Paça boyunun ölçüsünü mutlaka kullanacağınız ayakkabıyı giyerek, yerden 1-1,5 cm yüksekten kestirin.    Topuklu ayakkabının topuğunu ise boyumuza göre ayarlamakta fayda var. Kısa boylu kadınların vücut proporsiyonlarını bozmayacak şekilde topuk boyu seçmesi gerekir. Yüksek platformlu modellerle bacak boyu, beden boyuna göre anormal şekilde uzun görünür. Bu da karşıdan bakıldığında iki direkt üzerine çıkmışsınız gibi görünmenize neden olabilir.

Yeni yazılardan haberdar olmak için az önce açtığım blogun instagram hesabını burdan takip edebilirsiniz. 

Şurda da kişisel hesabım var.


  Ayakkabı hakkında yazacaklarım şimdilik bu kadar. Bir başka yazıda görüşmek üzere:)


   


  

4 yorum:

 1. Çok faydalı bir yazı olmuş, ben de ayakkabıların gözümemesi taraftarıyım. Hem daha uzun ve zayıf hem de daha zarif gösteriyor insanı.

  YanıtlaSil
 2. "Tesettur" ve "dar" kelimelerini ayni baglamda nasil anabiliyorsunuz aklim almiyor, hayret ediyorum. Dar kesim pantolonlar, etekler vs. HIC bir sekilde tesettur adi altinda anilamaz, daha dogrusu dar giyinen bir kadin tesetture girmis oll-maz(!)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesettürün tanımını hepimiz biliyoruz Allah'a şükür. Kim ne kadarını yapabiliyorsa o kadarını yapıyor. Ben blogda "başörtülü" kadınlara, yeni kapanan genç kızlara ya da muhafazakar şekilde giyinmek isteyen başı açık kadınlara yönelik yazıyorum. Herkes kendine uyanı alır faydalanır. Yukarıdaki yazıda da "dar" pantolonun üzerine tesettürde ne giyildiğini belirtmemişim fark ettiyseniz. Dar paça pantolonun 3 parmak üzerine kadar pardösü de giyilmiş olabilir. Bu tür blogları ve yazıları sadece eleştirmek için okuyorsanız okumayın efendim. Daha kolay.

   Sil